romodrom_head
Domů O programu
Aktuality
Kontakty
Fotogalerie

Aktuality - z Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Karlín Klub K09

19-08-2015

Máme otevřeno i o prázdninách

Celý červenec jsme měli klub otevřený. Ačkoliv by bylo dobré udělat si občas pauzu, tak je fungování naší služby o prázdninách nesmírně důležité. Většina našich klientů se o prázdninách nikam nepodívá, protože jejich rodiny na to nemají dostatek prostředků. Klub K09 je tak kromě domova a ulice jediným místem, kde naši klienti tráví svůj čas. V srpnu bude náš klub otevřený s výjimkou jednoho týdne, kdy jedeme na tábor.

11-07-2015

Férový červen

Na začátku června jsme na karlínském hřišti pořádali, již tradiční souboj proti žižkovskému klubu Husita. Snažili jsme se, aby se hrálo co nejvíc fair play. Turnaj ovládlo mužstvo ze Žižkova a oplatilo tak našemu týmu porážku z podzimního Žižkapu.
Na tuto akci navazovala akce Fotbal pro rozvoj pořádaná organizací INEX, kde si naši klienti mohli zahrát fotbal s lidmi z africké Keňi. Hlavním poselstvím FPR je hrát fair a respektovat druhé- i soupeře! Naši klienti kromě fotbalu mohli s Keňany diskutovat a učit se jejich tance a písně. Náš tým byl nakonec druhým nejférovějším týmem celého turnaje a za to si zaslouží velké uznání a pochvalu.
Poslední velmi důležitou akcí bylo vystoupení naší raperské čtveřice „BroKings“ na festivalové soutěži Miri Gilli, kterou podpořila i společnost Romodrom. Díky tomuto vystoupení dostali „BroKings“ nabídku natočit své skladby ve studiu. Celá K09 přeje těmto začínajícím umělcům hodně štěstí.

09-06-2015

Debata o romské kultuře a nová kolegyně

Na začátku měsíce náš klub navštívili američtí studenti- zajímalo je, jak naši klienti vnímají svou etnicitu, jaké mají kulturní tradice a čím se cítí být jiní než zbytek české společnosti. Tato diskuze byla zcela dobrovolná a některé klienty velmi zaujala. Jeden náš klient a klientka zahráli a zazpívali některé tradiční romské písně. Studenti nás za naše povídání a přijmutí podarovali americkými domácími sušenkami.
Od května máme v našem týmu také novou kolegyni Zuzanu, která vystudovala psychologii a práva a velmi ráda by chtěla své znalosti zužitkovat ve prospěch našich klientů.
Velmi se těšíme na červen, kdy nás čekají hned dva fotbalové turnaje.

06-05-2015

Rozjetý duben

Od začátku dubna má náš klub otevřeno naplno, což naši klienti velmi ocenili.
Pomalu se začínáme chystat na všechny akce, které nás čekají. Moc se těšíme na každoroční akci Fotbal pro rozvoj, kde se naši klienti naučí hrát fair play. Zároveň plánujeme společný fotbalový turnaj s žižkovským klubem Husita, který má už dvouletou tradici.
Poslední den v dubnu jsme společně s klubem Mapa zorganizovali Čarodějnickou akci. Bylo to skvělé odpoledne plné her, krásného počasí a dobré nálady.

Otevírací doba Klubu K09:

Pondělí: 14:00 - 18:30
Úterý: 14:00 - 18:00 (18:00 - 19: 00 doučování)
Středa: 14:00 - 18:00 (18:00 - 19: 00 doučování)
Čtvrtek: 14:00 - 18:00
Pátek: zavřeno 10-04-2015

Chce to změnu!

Rozhodli jsme se, že prostor našeho klubu potřebuje změnu, a že do té změny co nejvíce zapojíme naše klienty. V jedno krásné březnové úterý jsme si udělali malý workshop, na kterém jsme vymysleli, jak by klub mohl vypadat. Naše návrhy jsme poslali do Nadace Olgy Havlové a čekáme, zda se jim náš plán zalíbí.
Všichni už se těší na duben, kdy se prodlouží otevírací doba klubu.

09-03-2015

Klubem vládne hip-hop

Náš klub má stále omezený provoz.
Někteří naši klienti se aktivně věnují hip-hopu a skládají velmi zajímavé texty, kterými se snaží popsat dnešní dobu a společnost. Klienti i pracovníci začali vymýšlet, jak vizuálně předělat prostory klubu, které nejsou momentálně příliš útulné.
Jsme rádi, že jsme již delší dobu nemuseli řešit žádný problém se sousedy, kteří si v minulosti stěžovali na hluk a nepořádek v okolí.

23-02-2015

Lednový provoz

Lednový omezený provoz neznamenal omezení pro naše klienty, kteří naší službu navštěvovali v hojném počtu.
Naši klienti plně využívají vánočních dárků- cvičí na bicí a učí se rapovat s mikrofony.

16-01-2015

Naše vlastní Vánoce

Na začátku prosince jsme se účastnili tradiční Mikulášské v Meetfactory, kterou organizují nízkoprahové kluby z celé Prahy. Všichni účastníci si nabitý program plný hudby, tance a jiných dovedností náramně užili. Pár dní před svátky jsme si oslavili své vlastní Vánoce. Aby si naši klienti zasloužili dárky, museli nejprve uklidit celý klub. Od Ježíška jsme obdrželi nový míč a mixážní pult se soupravou mikrofonů. Všichni se okamžitě pustili do nacvičování písniček.

15-12-2014

Klub žije v tanečním rytmu

Kromě toho, že náš klub navštěvuje stále více klientů, máme dvě skvělé zprávy. Do klubu každý týden pravidelně dochází učitelka tance, která se snaží s dětmi rozvíjet jejich taneční a pohybové schopnosti. Druhou novinkou je, že se dva naši klienti nadchli pro hip-hop a chtějí si založit svou skupinu. Zatím se jim podařilo složit několik zajímavých textů, tak jsme všichni zvědaví, jak to bude všechno pokračovat.

15-11-2014

V říjnu jsme se věnovali prevenci

Návštěvnost našeho klubu zůstala i říjnu velmi vysoká. Kromě příjemného prostředí a zábavy jsme se tento měsíc soustředili na prevenci. V klubu nás navštívila pracovnice organizace Rozkoš bez rizika, která s klienty probírala témata sexuálního zneužívání, antikoncepce, pohlavních nemocí a prostituce. Na příští měsíc plánujeme otevřít téma kouření. Chtěli bychom, aby naši klienti začali o svém zlozvyku více přemýšlet.

12-10-2014

Klienti nám přibývají. Noví i staronoví

Klub praská ve švech. Skoro každý den se návštěvnost pohybuje mezi 25-30 klienty. Je to způsobeno především příchodem nových zájemců, ale i návratem našich dlouholetých klientů. Abychom byli konkrétní: přibližně po půl roce přemlouvání se k nám vrátil mladý muž, který trpí určitým rozsahem mentálního postižení a do klubu nedojížděl kvůli obavám matky z větší vzdálenosti klubu od jejich domova.
Klient přitom o službu stál, poměrně pravidelně si s námi volal a udržoval kontakt. Nakonec se nám podařilo přesvědčit matku, aby ho na zkoušku k nám pustila. K tomu došlo během září, a protože cesta i jeho pobyt na klubu byly v pořádku, má od té doby dovoleno k nám chodit.
\\\\\\\"Máme samozřejmě radost, že je náš klub oblíbeným místem pro setkávání mladistvých. Na druhou stranu doufáme, že vysoká návštěvnost neznačí, že naši službu potřebuje čím dál tím více lidí,\\\\\\\" uvažuje Matouš Korbel, kontaktní pracovník Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež a dodává: \\\\\\\"Každopádně máme radost, že se u nás tolika lidem líbí a že jdeme tou správnou cestou.\\\\\\\"
Téměř roční působení našeho klubu na Invalidovně jsme oslavili podzimním grilováním na Vítkově, které bylo moc příjemné.

16-09-2014

Srpen: vyrazili jsme na tábor

Srpen byl pro nás výjimečný. Jeli jsme na tábor, který se velmi vydařil, a ještě dlouho po jeho skončení jsme na něj vzpomínali. Kromě výletu na Český Šternberk a do klášteru Sázava, jsme vyrazili na rafty, což se rovnalo skvělému zážitku. Celý tábor byl pro mnoho dětí jedinečnou příležitostí, jak se alespoň na jeden týden dostat ven z Prahy. Ke konci měsíce klub praskal ve švech, čímž se nám jen znovu potvrdilo, že je pro mnoho dětí skutečně důležitým místem, kde mohou v klidu a bezpečí trávit svůj volný čas.

17-08-2014

Klub K09 jede naplno i v létě!

Léto je v plném proudu i v klubu KO9. Během července jsme se snažili trávit čas venku - chodili jsme často na blízké hřiště a také jsme navštívili aquacentrum, abychom si zpestřili jedno odpoledne uprostřed největších veder. Všechno se teď u nás točí okolo tábora, na který se už všichni moc těšíme. Poslední den tohoto měsíce se nám podařilo sehnat poslední účastníky, takže se teď soustředíme, aby byl program tábora co nejlepší a nejzajímavější. Provozní doba klubu se i přes prázdniny nezměnila a nutno říct, že to bylo dobré rozhodnutí, protože byl o naše služby stejný zájem jako při školním roce. Náš klub tak plní své poslání, protože jsme tu pro děti, které se z mnoha důvodů nemohou za celé prázdniny nikam podívat.

19-06-2014

Červen byl fotbalový i u nás

Červen byl skutečně nabitým měsícem. Hned první den, co jsme měli otevřeno, nás navštívili dva dobrovolníci z projektu Fotbal pro rozvoj. Bobo byl z Keni a Toko z Gruzie. Společně s klienty diskutovali o tom, jaké to je, vyrůstat ve slumech a také o životě v rozvojových zemích. Přibližně v půlce měsíce k nám zavítali dva hosté z programu Živá knihovna (organizace Amnesty International), a jelikož se jednalo o bezdomovce a homosexuála, byla diskuze velmi zajímavá a přinesla krásný výsledek - mnoho klientů ztratilo své předsudky o těchto dvou skupinách společnosti. Našich hostů jsme se mohli ptát skoro na cokoliv, čehož jsme maximálně využili. Vyvrcholením celého měsíce byl akční den projektu Fotbal pro rozvoj, kde se nám podařilo vyhrát pohár fair play, který jsme tak obhájili z minulého roku.

14-06-2014

Květen ve znamení kreativity

V květnu byla naše služba v průměru více navštěvovaná, než o měsíc dříve. Kromě klasických akcí, jako je angličtina s naším americkým dobrovolníkem Carlosem, jsme u nás měli poprvé i umělce Pavla, který našim klientům ukázal, jak co nejlépe nakreslit komiks. Kreativity bylo tento měsíc skutečně hodně, kromě už zmíněných událostí jsme vyráběli věci z keramiky a kreslili obrázky do oken. Nakonec vše vyvrcholilo sprejováním naší popelnice, která se teď mezi ostatními \\\\\\\\\\\\\\\"příbuznými\\\\\\\\\\\\\\\" skutečně neztratí. Začínáme se připravovat na Fotbal pro rozvoj, který nás čeká v červnu.
Rozloučili jsme se s naším stážistou Tomášem, který u nás strávil přibližně tři měsíce. Doufáme, že se nám brzy podaří získat další stážisty a Tomášovi tímto ještě jednou děkujeme za odvedenou práci.

09-05-2014

Duben: Karneval a přespávání v klubu

Během dubna proběhly dvě akce, které opět iniciovaly děti. Karneval byl nápadem našich mladších klientů. \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"A myslím, že se zvrhl v prima karnevalovou párty, kterou jsme si všichni užili,\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" popisuje Renata Bolechová, vedoucí Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Klub K09.
Další akcí bylo historicky první přespávání na klubu, kterého se zúčastnilo sedm dětí (mladších). Většina programu byla volnější, děti byly nadšené z toho, že není večerka a prováděly své rejdy. Jen ze začátku večera jsme věnovali čas tématu kyberšikany, které jsme dětem přiblížili scénkou a následnými aktivitami, při kterých musely vymýšlet, jak by pomohly oběti kyberšikany a o jejich nápadech jsme si pak všichni společně povídali.
Dubnovou novinkou každodenního provozu klubu je objevení mikrofonů, a tím pádem mnoho pokusů o rappování, beatbox a podobné aktivity, které se dají s mikrofony podnikat. Máme radost, že během dubna se návštěvnost klubu ustálila na přibližně 15 - 18 klientů denně.

08-04-2014

Hráli jsme fotbal

V březnu proběhla dlouho očekávaná přátelská fotbalová utkání s týmem kluků z NZDM (nízkoprahového klubu) Husita. Na hřišti se představilo okolo 23 dětí z našeho klubu, povzbuzovat přišli i někteří rodiče.
Zápasy se odehrály na hřišti známém jako \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"škvára\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\", které nám za výrazně zlevněný pronájem poskytla ZŠ Petra Strozziho, za což jsme byli velmi vděční. Kluci z Husity byli opravdu příjemnými protivníky, všechna utkání proběhla v duchu fair play. Kromě možnosti setkání dětí z různých částí Prahy byla akce i přípravou na akční den Fotbalu pro rozvoj v Praze, na jehož přípravě se náš klub podílí a kam též vyšleme fotbalový tým.

13-01-2014

Omezení otevírací doby klubu pro leden 2014

V lednu 2014 omezujeme otevírací dobu klubu z důvodu vyčkávání na výsledky dotačníého řízení MPSV. V lednu je klub dětem otevřen vždy:
V pondělí od 15 do 18 hodin
Ve středu od 15 do 18:30 hodin
Ve čtvrtek od 15 do 18:30 hodin
Těšíme se na Vás i v tomto roce!!!

07-01-2014

Advent v NZDM

Prosinec proběhl ve znamení radosti z obnoveného provozu klubu a mnoha akcí. Naši klienti se letos znovu zúčastnili „mikulášské“ v Meetfactory aneb akce Tady nízkoprahy – Mikuláš 5, která se koná pro děti a mládež všech pražských NZDM klubů. Zároveň jsme přímo na Mikuláše, ve čtvrtek 5.12., pomohli našim parťákům s náležitým nalíčením a přípravou masek na večerní strašení či rozdávání dobrot mladším příslušníkům rodiny. Při tom jsme si užili hodně legrace. S kolegou jsme se též přistrojili, spíše abychom pobavili a sklidili jsme docela úspěch.
Opět proběhla oblíbená Laser game, které se účastní stále více dětí, zvláště starších.
Znovuotevření klubu K09 a Centra pro podporu rodičovských kompetencí jsme společně oslavili Dnem otevřených dveří, na který kromě hostů z německé ambasády, sociálního odboru Prahy 8 a muzikantů dorazilo také mnoho nových dětí.
Poslední týden před vánoci jsme si spolu s dětmi zorganizovali vánoční středu s cukrovím a pár dárky pro radost.

10-12-2013

Otevření klubu

V listopadu se konečně podařilo úspěšně zdolat překážky k otevření klubu. Děti i my z toho máme velkou radost a hned jsme to oslavili výpravou na Laser game, která se mezi „mlaďochy“ těší velké oblibě. Děti si klub postupně zabydlují a společně vymýšlíme, jakou mu vytvoříme image.
Na prosinec si plánujeme hned dvě mikulášské oslavy, v Meetfactory s dalšími pražskými kluby a pak také u nás na klubu, Den otevřených dveří, vánoční Laser game a těsně před Vánoci bychom s dětmi rádi uspořádali vánoční večírek. Takže je na co se těšit!

10-10-2013

Klub v září

V září se průměrný denní počet klientů na klubu zvýšil na 17 dětí denně, což nás těší. Tento měsíc se během otvírací doby klubu hodně často tancovalo, spontánně tak vznikla velice veselá a příjemná atmosféra plná pohybu.
Větší akcí byl fotbalový turnaj Žižkap, který pořádal žižkovský NKP Husita. Kluci s pracovníkem Matoušem Korbelem vyrobili klubové dresy, ve kterých pak prezentovali klub na turnaji. Sice jsme nevyhráli, ale i tak se jednalo o prima akci, kterou si díky doprovodným aktivitám užili i nefotbalisti.
V rámci Týdne nízkoprahových klubů pod záštitou České asociace streetwork jsme zorganizovali Den otevřených dveří pro veřejnost, případně další zájemce o službu nebo jejich rodiče. Z veřejnosti se přišli podívat dva starší kluci, se kterými jsme popovídali a nabídli jim možnost poradenství. Naše děti si ale akci užily, protože se hrálo o ceny, což se jim líbilo.
I nadále k nám během pátků dochází naši cizokrajní stážisté a tráví s dětmi čas.

23-09-2013

Nízkoprahový karlínský klub KO9 pořádá den otevřených dveří

Již tuto středu 25. září se od 14:00 do 18:30 v klubu KO9 (Peckova 3, Praha 8) uskuteční den otevřených dveří. Klub K09 je zřízen a provozován občanským sdružením Romodrom. Cílem dne otevřených dveří je ukázat dětem, mládeži i dospělým, jak nízkoprahový klub vypadá, funguje a k čemu slouží. Součástí programu bude hraní společenských her a stolního fotbalu. Kromě zábavy si účastníci mohou odnést i hezké ceny.
„Dlouho jsme přemýšleli, jak náš klub přiblížit ostatním lidem. Nakonec jsme se rozhodli, že se pokusíme ukázat náš klub v přirozené každodenní podobě a budeme dělat to, co vždy - hrát hry, povídat si, poslouchat písničky a samozřejmě i debatovat s návštěvníky, kteří k nám zavítají,“ říká Renata Bolechová, vedoucí klubu KO9.
Tato akce bude součástí týdne nízkoprahových klubů, do kterého se kromě klubu K09 zapojily i ostatní nízkoprahová zažízení z celé České republiky. „Chtěli bychom se otevřít lidem z okolí a ukázat, že naše služba má smysl a může pomáhat dětem i teenagerům v různých životních situacích“, dodává Matouš Korbel, kontaktní pracovník klubu K09.

09-09-2013

Srpnové novinky

V srpnu jsme navázali spolupráci se dvěma pouze anglicky hovořícíma stážisty, Američanem a Srbkou. Společně s nimi jsme zavedli každotýdenní „anglické“ pátky. Během nich klub funguje jako vždy s tím rozdílem, že po celou dobu programu si mohou děti zkoušet komunikovat v angličtině a seznamovat se s lidmi z jiné země než je Česká republika.
I tento měsíc nemohla chybět návštěva oblíbené Laser game a opravdu se zdá, že se bude jednat o tradiční záležitost.
Stále aktuální je také sexuální výchova, zároveň jsme zavedli hlubší debaty o homosexualitě, šikaně, rasismu a partnerských vztazích.
Stálicí jsou též různé stolní hry, jejichž počet a rozmanitost proto na klubu rozšiřujeme.

01-08-2013

Červenec v klubu

Velkým červencovým tématem bylo výběrové řízení na kontaktního pracovníka klubu. Vše dobře dopadlo a koncem měsíce nastoupil nový kolega Matouš Korbel.
Pro děti byl červenec měsícem společenských her. V současné době k nám chodí skupina dětí, se kterými v podstatě každý den hrajeme karty, dobble, jungle speed nebo dostihy. Jejich další vášní je fotbal, do kterého se Matouš hned zapojil.
Nejživěji diskutovanými tématy je momentálně sex a porody, na klubu tedy probíhá intenzivní sexuální výchova. Děti také velice pozitivně reagují na anglicky mluvící cizince, kteří nás občas navštíví. Proto promýšlíme nápad, jak ve spolupráci s dobrovolníky zařídit jeden den v týdnu jako „anglický den“.
Je potěšující, že se děti „otrkaly“ a přicházejí s nápady na akce, které bychom s klubem mohli uskutečnit. V nejbližší době nás tak nejspíš čeká další návštěva oblíbené Laser game a boxerského zápasu jednoho z našich klientů.

29-07-2013

Návštěva americké studentky a švýcarské novinářky na klubu

Dne 25.7.2013 nás navštívila americká studentka Maggie a švýcarská novinářka Sára. Obě se zajímaly o způsob realizace NZDM a také s vedoucí klubu provedly krátké rozhovory na téma rasismu a vůbec problematiky v oblasti soužití většiny a romské menšiny. Výborně se zapojily do programu klubu, učily děti anglická slovíčka a zahrály si s nimi pár her. Také si s dětmi povídaly o jejich názorech a zkušenostech a Maggie vyprávěla o Americe.

02-07-2013

Měsíc ve znamení laser game, fotbalu a výtvarného tvoření

Na začátku června nás trochu zaskočily povodně, ale naštěstí voda nechala klub na pokoji, takže jsme po ukončení akutní povodňové situace mohli nerušeně pokračovat v provozu. U dětí se s velkým ohlasem setkala návštěva Laser game. Úspěch akce byl takový, že pomalu plánujeme další návštěvu.
Děti si začínají brát přihlášky na tábor, který má proběhnout na přelomu července a srpna.
Několik členů našeho klubu se zúčastnilo akčního dne kampaně Fotbalu pro rozvoj. Díky tomu si mohli zahrát a osobně se seznámit s fotbalisty Tomášem Ujfalušim a Theodorem Gebre Selassiem. Jeden fanoušek od nás si dokonce nechal od Ujfalušiho podepsat trenýrky. Mladší chlapecký tým vyhrál pohár fair play, na což jsme byli patřičně hrdí.
V klubu jsme vyhradili část stěny pro tvoření, takže ji děti s použitím temper popsaly svými jmény, různým ztvárněním názvu klubu a polepily postavičkami Simpsonových.

03-06-2013

Květnové události v Klubu K09

Významnou květnovou událostí byla změna otevírací doby klubu. Děti přišly s návrhem, aby místo úterý bylo otevřeno v pondělí, kdy mají ostatní kluby zavřeno. Vyšly jsme jim vstříc a od začátku května je v pondělí otevřeno od 14.00 do 18.30. Organizace INEX-SDA pořádá velkou akci Fotbal pro rozvoj, do které je zapojeno mnoho pražských nízkoprahových klubů. Náš klub K09 se také zapojil. V klubu je nainstalována výstava fotografa Tomáše Prince, která představuje osobnosti aktivních mladých lidí z nairobského slumu v Keni. Jeden z nich, Sammy Musembi, přišel navštívit děti do našeho klubu a učil je anglicky a vyprávěl o životě v Africe. Starší klienti se též jako tým zúčastnili přátelského fotbalového turnaje pořádaného organizací Proxima Sociale, o.s.. Tyto zápasy připravují hráče na hlavní červnový zápas. Tématem akce je radost ze hry, sbližování kultur a nenásilí.

22-05-2013

Duben v Klubu K09

Aprílový měsíc odstartovaly děti futsalovým turnajem pořádaným DDM Monet. S velkým úspěchem se setkalo v průběhu dubna malování na sklo a hraní různých společenských her, zejména karetních her a dostihů. Většinu slunečních a teplých dnů jsme s dětmi strávili venku při sportovních aktivitách. Poslední den v měsíci jsme ve spolupráci s Jaroslavem Hejnicem, vedoucím klubu Podsklepeno, pořádali Čarodějnice. Velký úspěch mělo vyrábění čarodějnických klobouků, poslouchání romské kapely a pálení papírových čarodějnic. Na závěr byly pro děti připraveny špekáčky. Stejně tak jsme děti obdarovali sladkostmi získanými jako sponzorský dar. Čarodějnické akce se zúčastnilo 22 děti klubu K09.

15-04-2013

Klub K09 od začátku roku

Měsíc únor byl pro klub K09 měsícem velkých změn a seznamování. Nejenže došlo k přestěhování prostorů klubu do ulice Peckova 3, Karlín, ale zároveň do klubu nastoupily nové pracovnice. Na pozici vedoucí klubu nastoupila Lenka Honsová, na pozici kontaktního pracovníka Renata Bolechová. Lenka Honsová má dlouhododobé zkušenosti s prací v nízkoprahovém zařízení, s doučováním v azylovém domě, sociologické vzdělání a absolvovala kurz pro sociální pracovníky. Renata Bolechová dlouhodobě pracovala s dětmi v romské osadě na Slovensku a studuje sociální práci na Univerzitě Kalově. V březnu se v klubu konala řada plánovaných aktivit, z nichž se s největším úspěchem u dětí setkala grafická výzdoba klubu a velikonoční workshop barvení a malování vajíček, při kterém byly děti za své výtvory obdarovány sladkostmi získanými jako sponzorský dar.

11-12-2012

Nízkoprah K09 na Mikulášské party v MeetFactory

Děti z nízkoprahového klubu K09 o.s.Romodrom se v pondělí 3.prosince zúčastnily velké Mikulášské party v MeetFactory na Smíchově. Akci již počtvrté pořádaly neziskové organizace poskytující nízkoprahové služby pro děti a mládež v Praze. Návštěvníky čekalo představení toho nejlepšího z celoročních programů klubů a terénních programů. V nabitém programu od 15 do 20 hodin si přišli na překážkové dráze na své milovníci skatů, koloběžek a bruslí, k dispozici byly stolní fotbálky, ping-pong nebo trampolína. Další stanoviště nabídly žonglování, výrobu placek, zapékání korálků, salon krásy nebo Xbox.
Na hudební stage vystoupily kapely, nechyběl ani rap. Mladým divákům se představila formace Cross Station, kapely Black Style a Vyvoraná myš, tanečníci Crazy Dance a aZumba dancers, rapeři UG Crew a Mc Ready s DJ Pret. Malé i větší pak nevynechali ani Mikuláš s andělem a čertem. Hlavní organizátoři akce: MeetFactory, JAHODA a Proxima Sociale ve spolupráci s dalšími organizacemi z Prahy a okolí –Beztíže (DDM Praha 3 – Ulita), Cesta (Cesta Integrace), Husita (Husitské centrum), Pacifik (MOTÝLEK), K09 (Romodrom), Rozhledna (LACHE CHAVE), Vrtule (Selesiánské středisko) a Nízkoprahové programy YMCA Praha.
O.s.Romodrom děkuje firmě Hájek & Boušová za darování ovocných dortů a Katrin Bock a dalším zaměstnancům z Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze za darování sladkostí do mikulášských balíčků.
Fotografie k akci naleznete ve fotogalerii.

20-10-2012

Kvalifikační turnaj ve fotbale

V sobotu 20.10.2012 jsme se vydali na I. Kvalifikační turnaj ve fotbale. Sestavili jsme družstvo 6 kluků ve věku 13-16 let. Po úvodním rozehrání na venkovním hřišti jsme se napjatě vydali do haly a čekali na soupeře. První zápas jsme vyhráli 7:5, druhý 13:4 a postoupili jsme do finále. V něm jsme těsně porazili místní kluky Biebers 11:10. Z vítězství máme velkou radost a již se těšíme na II. Kvalifikační turnaj, který se bude konat 24.11.2012 v DDM Monet. Gratulujeme klukům a děkujeme rodičům, kteří nás přišli podpořit.

12-10-2012

Den s Americkou ambasádou

V pondělí 8. října se v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež občanského sdružení Romodrom – klubu K09 v pražském Karlíně konalo odpoledne s americkou ambasádou. „Zaměstnanci ambasády pořádají tradičně v období okolo 11. září nějakou dobrovolnickou činnost, „community service“. V loňském roce jsme pracovali v domě pro seniory, letos jsme se rozhodli vykonat něco prospěšného pro romskou komunitu,“ vysvětluje Tomáš Knaibl z Velvyslanectví USA v Praze.
Zaměstnanci ambasády dětem připravili pestrý program, který odstartoval seznamovací hrou pro všechny přítomné, včetně dospělých. Celé odpoledne se neslo v duchu podzimního tvoření – výroby triček a halloweenových dýní nebo papírových draků. V karlínském parku se pak zápasilo s větrem a pouštěním sportovního, řiditelného draka.
Jako na každé správné dětské americké party se vpodvečer rozbíjela „piňata“ – papírová soška plná sladkých pokladů. Na závěr na malé i velké účastníky čekala hostina – přátelé z velvyslanectví napekli a připravili sladké i slané, pět krásných dortů na akci věnovala také Cukrárna Hájek & Hájková.
„Nejvíc mě bavilo rozbíjení klobouku se zavázanýma očima a dlabání dýní, se svíčkama uvnitř vypadají hezky strašidelně“, popisuje desetiletý Marek.

hajek.jpg28-09-2012

Celodenní výlet do ZOO

23.9.2012 jsme se vydali s 9 dětmi a 3 dobrovolníky na celodenní výlet s Klubem K09. Nejprve jsme zamířili do ZOO, kde jsme putovali po stanovištích pražských domů dětí a mládeže. Čekala na nás výroba zvířecích čelenek, náramků z barevných papírů, koně z lepenky, se kterým jsme následně absolvovali překážkovou dráhu, vyrobili jsme si náhrdelníky a náramky z korálků, hledali zvířecí stopy, doplňovali zvířecí kvízy, chytali jsme rybičky a vyráběli vlastní parník. Také jsme si nechali namalovat obličeje, takže se z nás na čas stala dravá zvěř. Za naše snažení a bojovnost při plnění úkolů děti obdržely plyšová zvířátka a dárečky od DDM. Ze ZOO jsme se dopravili parníkem na Čechovo náměstí, odtud jsme se vydali podívat na Metronom na Letné. Poté jsme se odebrali procházkou na metro na Karlínské náměstí. Tady si na závěr dne děti vyrobily z balónků zvířátka a zapojili se do soutěže o největší bublinu. Zkrátka jsme si užili den, jak má být. Děkujeme DDM Karlínské spektrum za poskytnutí vstupenek do ZOO a loděnek na parník. Dobrovolníkům za jejich pomoc.

28-08-2012

Letní tábor se Romodromu opět vydařil

Děti z karlínského nízkoprahového Klubu K09 se v srpnu zúčastnili již tradičního letního tábora v Ratajích nad Sázavou.
Malé táborníky čekal nabitý program plný her a zábavy v přírodě. Teplé srpnové počasí přálo i výletům a sportu. Děti si užily koupání v Sázavě, soutěže v táboře i v lese, výtvarné dílny, večerní táboráky, dovádění na hřišti, výlety po okolí, celodenní výšlap a prohlídku na hradě Český Štenberk nebo sjíždění řeky na raftech.
Tábor finančně podpořil Magistrát hl. města Prahy a Městská část Praha 8.
„Za sponzorskou podporu děkujeme i firmám Algida, Crocodille, Pepsi, Lékárna KaN 7, Barvy a laky Hostivař a hradu Český Šternberk,“ dodává vedoucí Klubu K09 Magdaléna Novotná.
Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Klub K09 provozuje o.s.Romodrom od roku 2008. Program je určen pro děti od 6 do 10 let a mládež ve věku od 11 do 18 let, které se ocitly v obtížné životní situaci nebo jim obtížná životní situace hrozí, a které nemají dostatek vhodných příležitostí k zdravému trávení volného času. Službu využívají především děti ze sociálně znevýhodněných lokalit z Prahy 8, 5 a 9.
Občanské sdružení Romodrom je nevládní nezisková organizace založená v roce 2001 za účelem poskytování sociálních služeb a poradenství lidem v obtížných životních situacích, podpory dětí a mládeže ze sociálně znevýhodněného prostředí a podpory principů demokratické společnosti.

17-08-2012

Výstava kreslených vtipů

17.8.2012 jsme se s 8 dětmi z klubu K09 vypravili na Velkou letní výstavu kreslených vtipů Pavla Kantorka. Na výstavě nás čekalo 200 kreslených vtipů. Rozdělili jsme se do skupinek a následně jsme se vydali vybrat ty nejlepší a nejvtipnější. Po návratu do klubu nás už čekala výtvarná dílnička, kde jsme se pokusili k vybraným vtipům vytvořit vlastní ilustraci. Děkujeme InGarden,o.s. za darované vstupenky pro děti a také naší dobrovolnici Pavle, která s námi strávila krásný den.

16-08-2012

Bazárek

16.8.2012 jsme v klubu K09 upořádali druhý bazárek. K našemu tradičnímu partnerovi Kenvelo přibyli drobní dárci, kterým moc a moc děkujeme. Sešlo se nám tak velké množství zajímavých kousků oblečení a chvílemi to v klubu vypadalo jako na opravdovém tržišti. Bazárek navštívilo 40 lidí. Někteří jen nakoukli, a někteří si se širokým úsměvem a rozzářenými očima odnášeli své úlovky. Pro velký zájem budeme opět pořádat na konci měsíce září.

08-08-2012

Červenec 2012 v Klubu K09

První prázdninový měsíc jsme s dětmi z Nízkoprahového klubu K09 trávili převážně venku. V Karlínském parku jsme na hřišti házeli na koš, kopali s míčem, házeli talířem nebo zkoušeli, co umíme s novým diabolem. Do klubu si našly cestu starší dívky, s kterými jsme vyráběli ozdobné brože. Starší kluci nám zas po letech připomněli, jak se hrají Dostihy a sázky. Velkým tématem byl také tábor, na který se pilně připravujeme. Proběhne na konci prázdnin. Těší nás velký zájem o něj, ale mrzí nás, že kvůli omezené kapacitě nemůžeme vzít všechny. Na závěr měsíce jsme využili krásného počasí a vyrazili do aquacentra Lagoon. Se sedmi dětmi pomohla dobrovolnice Pavlína Holomková. Po koupání jsme se posilnili palačinkami, využili vířivky, kde nám slehlo a poté jsme se rozparádili na tobogánu. Zpět domů se nám ani nechtělo. Vstupenky do Lagoonu jsme dostali sponzorským darem, za který bychom touto cestou rádi poděkovali.

08-08-2012

Kino Světozor

Děti s Klubu NZDM shlédly film Heleny Třeštíkové Soukromý vesmír - svědectvím o důležité roli rodiny, o jedinečnosti a pestrobarevnosti lidského života a neustálém hledání jeho smyslu, který režisérka zaznamenávala 37 let. Děti z NZDM tento dokument sledovali se zaujetím a po jeho zhlédnutí následovala živá diskuze v MC Donaldu. Nejvíce se diskutovalo o tom, zda je správné natáčet narozené dítě bez jeho souhlasu, děti ocenily výchovu, kdy rodič je kamarád, zároveň se však shodly, že příliš demokracie a benevolence ve výchově škodí. Nejvíce jim vadila tolerance k marihuaně. Vstupné bylo hrazeno z projektu „Co budeme dneska dělat, mami?“, projektu schváleného a financovaného Magistrátem hl. m. Prahy. Akce se zúčastnilo 9 dětí z klubu K09.

02-08-2012

Aqupark Lagoon Letňany

2.8.2012 jsme díky sponzorskému daru Aquapark Letňany mohli s dětmi prožít odpoledne plné vodních radovánek. Se 6 dětmi jsme se za velmi teplého letního dne vydali do Letňan na koupání. Jako první jsme využili vířivky a vodních trysek, poté jsme se posilnili palačinkami se šlehačkou, jablečným závinem s vanilkovým krémem a banánky v čokoládě. Když jsme si odpočinuli tak jsme utíkali na tobogán a nakonec jsme si dali závody v kondiční dráze. Den utekl rychle a my se těšíme na příští koupání. Děkujeme Lagoon Letňany za darované vstupenky pro děti.

17-07-2012

Bazárek

Začátkem července jsme pro rodiče a děti z klubu K09 uspořádali bazárek oblečení. To jsme dostali jako štědrý sponzorský dar od firmy Kenvelo, které bychom tímto rádi poděkovali. Do bazárku přispěli také Eva Zimová, Ing. Stanislav Žitník, Michaela Horvátová, Dominika Beňová. Rodiče a děti měli z pestré škály krásných svršků velkou radost. Našli tam také oblečení, které mohou dětem přibalit na srpnový tábor. Ten pořádáme již tradičně v Ratajích nad Sázavou, už teď se těšíme a doufáme, že si také děti pobyt užijí.

02-07-2012

K09 – oslava ukončení školního roku 2011/2012

Ukončení školního roku je pro každé dítě velkým svátkem. Také klub K09 chtěl s dětmi tuto událost řádně oslavit a tak pro ně přichystal soutěžní den „Začínají prázdniny“. Letáky, které jsme s dětmi v klubu vyrobili, jsme vyvěsili v parku (a v DDM), aby mohlo přijít co nejvíce dětí. V klubu se často skáče přes švihadlo, točí obručí a dribluje. Děti, které chtěly v těchto disciplínách v rámci klubu soutěžit, tak dostaly příležitost se ukázat právě nyní. A že se také ukázaly. Přes 30 účastníků si tak krom těchto disciplín mohlo vyzkoušet na dalších stanovištích také běh s pingpongovým míčkem na lžičce, skákání po jedné noze, jak dostat tužku do lahve, když ji máte přivázanou za zády. V prostorách DDM klubu Podsklepeno byly připravené puzzle z oblíbených obrázků Spiderman, Hello Kitty a Hannah Montana, favorit mezi kartami – Černý Petr, Prší, kostky a tak dále. Děti v jednotlivých soutěžních kláních sbíraly body, za které si mohly po skončení vybrat ceny (časopisy a příbaly), které jsme získaly od Mladé fronty. S přípravou a realizací nám pomohly stážistky Andrea Lišková, Monika Kubelková, které u nás absolvovali stáž v červnu. Naši další stážisti Monika Helisová a Martin Gabriel a také někteří rodiče a starší uživatelé, kterým bychom touto cestou rádi poděkovali. Na závěr jsme si naši oslavu mohli díky štědrému daru od Hájka osladit výbornými dorty.
Sportovní náčiní bylo pořízeno z projektu „Co budeme dneska dělat, mami?“, projektu schváleného a financovaného Magistrátem hl. m. Prahy.

04-06-2012

Den dětí

Červen začal tradičně dnem dětí. V parku v Kaizlových sadech připravilo DDM Spektrum několik stanovišť v duchu starých časů. Po disciplínách jako je točení káči, jízda s trakařem, házení kroužků, výroba papírových větrníků, cvrnkání kuliček se každý mohl vyřádit ve skákacím hradu. Kaizlovy sady byly plné veselých, spokojených dětí, jak to na den dětí má být. Také dětem z klubu K09 se celý program velmi líbil a tímto děkujeme DDM Spektrum za pozvání.

02-06-2012

Květen v Klubu K09

V květnu nám začalo hezké počasí, tak jsme si s dětmi mohli užívat sluníčka v přilehlém karlínském parku. Děti se tam naučily jak skákat přes švihadlo, točit obručí nebo málem zapomenuté skákání přes gumu. Kluci si mohli zakopat s míčem, nastřílet nějaké body do basketbalového koše nebo vyzkoušet jak se žongluje s diabolem. Krom dalších aktivit se děti zúčastnily také výtvarných dílen. Při kreativním tvoření si už zvládly vyrobit panenky z vlny, jarní motýly, alobalové panáčky nebo brože. Na oslavu Dne matek jsme také s dětmi vyráběli přáníčka pro maminky. Poděkovaly tak za jejich lásku a péči nebo se omluvily, že občas zlobí . Koncem měsíce jsme dětem připravili promítání pohádky v klubu Podsklepeno a na něj navazující hry a tvoření, kterého se zúčastnily také děti z DDM klubu Kostička. V červnu nás čeká další výlet a na závěr měsíce zhodnocení a pochvala dětí za doučování, na které každý den dochází.

12-05-2012

Výlet do Velké Chuchle

12. 5. 2012 jsme se vydali se 7 dětmi z Klubu K09 na výlet do Velké Chuchle, kde byla pro děti připravená akce Chuchle dětem. Pro děti byla připravena sportovní olympiáda, žokejské zkoušky, výtvarné dílny (výroba triček, mýdel, malování sádrových koníků, kamenů, zdobení perníčků, navlékání korálků), dostihový trenažér, jízda na ponících a velkých koních, skákací hrady a trampolíny, virtuální hry kinect, malá zoo, krmení koziček, malování na obličej, pikniková zóna, ekologický koutek (výroba ručního papíru, plstěných ozdob, tkaní). Po akci jsme s dětmi šli pěšky do Zbraslavi, kde jsme se vydováděli na dětském hřišti, nasvačili a vydali se zpátky do klubu. Velice děkujeme Ludmile Karlíkové z pořádající organizace, která nám zajistila vstupenky v hodnotě 1 000 Kč zdarma. Také děkujeme Monice, která se vydala s námi na výlet, a těšíme se na další spolupráci.

11-05-2012

Casino Royale

Dne 11. 5. 2012 proběhla v Monetu akce pro děti z Klubu pod prahem a Klubu K09 - Casino Royale. Ve velkém stylu jsme se s dětmi pustili do zápolení v Black Jacku, ruletě, biliardu, šipkách, skořápkách. Po celou dobu pro děti bylo připraveno občerstvení (pití a drobné sladkosti). Casina se celkem účastnilo 30 dětí, 10 dětí bylo z Klubu K09. Velmi děkujeme krupiérkám Petře a Dominice za prima odpoledne a těšíme se na další shledání s novými kamarády.

03-05-2012

Čarodějnice a děti z Klubu K09

Poslední den v dubnu oslavilo 6 dětí z Klubu K09 na Libeňském poloostrově. V Loděnici Vltava tak zažily opravdový slet čarodějnic, který zorganizoval DDM Spektrum. Nejdříve jsme se v klubu pořádně připravili a díky speciálním barvám se na našich obličejích najednou objevily jiné, strašidelné. Od 15:30 do 19:00 hod. bylo pro děti připraveno několik stanovišť, na kterých si mohly vyrobit svou čarodějnici. Tu pak mohly upálit v ohni, který byl připraven hlavně pro opékání buřtů. Také měly možnost překonat svůj strach z výšek na lanovém centru. A díky skvěle vybranému místu akce se mohly také projet na lodičkách. Dětem se celá akce moc líbila, moc si ji , moc si ji užily a my s nimi.

23-04-2012

Vyrábění z korálků

Dne 20.4. jsme s dětmi navštívili akci Ozdoby z korálků, pořádanou DDM Praha 9 – Černý Most. Děti vyráběly ke Dni matek náhrdelníky, náušnice a náramky. Když své dílo dokončily, měly možnost si zasoutěžit s ostatními dětmi na taneční podložce. Akce byla velmi pěkná, děkujeme lektorce Jarmile Šťastné a těšíme se na další akci v klubu.

20-04-2012

Oslava Dne Země

Dne 19.4.2012 jsme s dětmi navštívili den Země, který pořádalo DDM Praha9 – Černý most. V průběhu odpoledne děti plnily úkoly na stanovištích, týkající se dne Země, např. hádání ryb, hádání zvířátek, mraveniště. Dětem se odpoledne líbilo a za své snažení získaly drobné odměny a tričko věnované společnosti Ikea s krokodýlem. Akce byla velmi dobře připravena, děkujeme jmenovitě Tereze Rádsetoulalové Dis., Ivetě Černé a pracovníkům DDM Praha 9 – Černý most. Děkujeme i naši dobrovolnici Terce, že s námi strávila pěkné odpoledne. Těšíme se na další akci.

06-04-2012

Mezinárodní den proti rasové diskriminaci

Dne 5. 4. 2012 proběhl Mezinárodní den boje proti rasové diskriminaci. Ve spolupráci s multikulturním klubem ICM byl pro děti ve věku od 4-26 let připraven zábavný program. Nejprve se promítal 15min film Art Magica, ve kterém se objevily i maminky a děti navštěvující klub NZDM K09. Dále na děti čekaly výtvarné dílničky, ve kterých si mohly vyrobit karnevalové masky a velikonoční dekoraci. Po dílničce následovalo občerstvení, které děti s nadšením po projeveném úsilí přivítaly. Den zakončily spontánním vystoupením tance a zpěvu, kterým poděkovaly pracovnicím ICM a NZDM za připravenou akci. Akci navštívilo 23 dětí ve věku 4 – 16 let.

10-04-2012

Oslava Dne Romů v nízkoprahovém klubu K09 v Karlíně

Dne 6. 4. 2012 se konala v nízkoprahovém klubu pro děti a mládež v Domě dětí a mládeže Spektrum Karlín na Praze 8 oslava Dne Romů (8.4.). Oslavy se zúčastnilo více než 15 dětí z Prahy 8 a okolí. Spolu s dětmi jsme vybarvovali českou a romskou vlajku, soutěžili v různých disciplínách – sestavení puzzle historických romských řemesel, přiřazování romských přísloví jejich verzím v českém jazyce, rozpoznávání slavných romských osobností České republiky, určení zpěváků populární romské hudby apod. Na závěr oslavy proběhla pěvecká a taneční soutěž účastníků. První místo ve zpěvu získal Roman a první místo v tanci Roman a Milan. Děkujeme za velkou pomoc dobrovolníkům Katce, Lence, Terce, Davidovi a Macíkovi. Děti se velice bavily a těší se na další akce Klubu K09. Při setkání měly děti možnost ochutnat výrobky společnosti Hájek a Boušová, spol. s r.o, která nám darovala sladké občerstvení. Děti také za získané body během soutěží obdržely dárky věnované firmou Mary Kay. Moc dárcům děkujeme za jejich přízeň!

27-03-2012

Nová vedoucí klubu K09

Dne 20.3. nastoupila nová kolegyně na místo vedoucí nízkoprahového klubu pro děti a mládež Mgr. Magdaléna Novotná. Magdaléna má dlouholeté zkušenosti s prací v nízkoprahovém zařízení, pedagogické vzdělání a absolvovala kurz pro pracovníky v sociálních službách. Vítáme ji a přejeme hodně úspěchů při práci s dětmi.