Úvodní strana » Aktuality
  • Training on camp coordination and management

    23. 4. 2024 Naše zaměstnankyně Lucie Čech se v dubnu zúčastnila týdenního školení s názvem Training on camp coordination & management. Školení pořádala organizace IOM a vedli ho mezinárodní experti Pedro Salavessy a Nataša Omerović Žunić. Jednalo se o komplexní balíček školení, který dával návod, jak spravovat hromadná nouzová ubytování a jak řešit krizové situace, kdy je třeba nouzově ubytovat 100 a více lidí (např. stanová městečka).

  • Nové téma Romodromu: Ženské sterilizace

    23. 4. 2024 V rámci Odborného sociálního poradenství poskytujeme široké spektrum služeb – mimo jiné pomáháme klientům s dluhy nebo s hledáním zaměstnaní. Nabízené portfolio se ale snažíme neustále rozšiřovat, proto se nově věnujeme i sterilizaci romských žen. Navázali jsme spolupráci s Elenou Gorolovou, která se této problematice věnuje už 20 let.

  • Velikonoce v Romodromu

    28. 3. 2024 Svatý týden Velikonoc se pomalu chýlí ke konci, a nastal tedy nejvyšší čas podívat se na to, jak se tyto svátky slaví u naší zakladatelky a ředitelky, Marie Gailové. Romské Velikonoce jsou sice velmi podobné těm, které slaví v Česku majorita, daleko více ale dbají na rodinnou pospolitost a dodržování tradic. Jak si Velikonoce pamatuje paní Gailová z dětství? A co by ráda vzkázala dnešní mladé generaci?

  • Radek Šandor oceněn cenou Křesadlo 2023

    19. 2. 2023 Radek Šandor je vedoucím terénního vězeňského programu v Liberci, správcem sociálních bytů v Liberci a zakladatelem nábytkové banky, odkud se dále distribuuje nábytek k těm, kteří ho zrovna potřebují. Za poslední uvedenou aktivitu dokonce převzal cenu za dobrovolnickou práci: Křesadlo. Sociální činnost dělá už 15 let a je jasně vidět, že „jeho práce je jeho posláním“. Radek je vyučeným zedníkem s vyznamenáním. Po škole pracoval 5 let jako OSVČ v liberecké Hypernově. Odtamtud ale v roce 2010 odešel do libereckého romského sdružení, které se zabývalo v podstatě stejnými aktivitami jako Romodrom. O dva roky později naše organizace přebírala projekt, na kterém Radek zrovna pracovat, spolu s projektem tedy přešel do Romodromu i on.

  • Úspěšná sbírka oblečení pro děti Mukačeva s Davidem Krausem

    V druhém lednovém týdnu proběhla sbírka oblečení a bot pro děti z ukrajinského Mukačeva, kterou s námi uspořádal David Kraus. Jak to celé vzniklo? Kolik se toho vybralo? Kdo nás podpořil? To vše se dozvíte v tomto článku. Sbírka pro děti Mukačeva #3 - Video z předávání

  • Vzdělávání pracovníků Romodromu

    4. 1. 2024 Díky Nadaci ČEZ jsme mohli úspěšně zrealizovat projekt Vzdělávání pracovníků Romodrom 2023, díky kterému jsme schopni poskytovat cílenější a odbornější pomoc.

  • Sbírka pro děti Mukačeva

    Sbírka pro děti Mukačeva

  • 37 lidí našlo nový domov

    ÚTERÝ 19. 12. 2023 Současná situace na trhu s bydlením je vcelku nepříznivá pro určité skupiny obyvatel, mezi něž patří mimo jiné Romové, matky samoživitelky, početné rodiny nebo třeba páry s domácími mazlíčky. Tyto skupiny obyvatel se často setkávají s nerovným přístupem při hledání nových domovů. Projekt Accomodation Minds – Dobrý soused, který na konci tohoto roku končí, pomohl 122 domácnostem v Moravskoslezském kraji s budováním bydlících kompetencí a hledáním nového bydlení.

  • Vánoce u Marie Gailové

    PONDĚLÍ 4. 12. 2023 Včera začal advent a my jsme si k této příležitosti připravili článek o tom, jaké tradice se stále dodržují u zakladatelky a ředitelky Romodromu Marie Gailové. První adventní nedělí začínají pro paní Gailovou i pro mnoho dalších Romů Vánoce. Jde o období klidu a míru a dobu velkých návštěv. Vrcholí přípravy na Štědrý den, kdy se sejde celá rodina a společně hodují a užívají si večera. Během celého adventu také zapalují svíčky za mrtvé, aby k nim na Štědrý den přišli a ochránili je. Prožívání Adventu a vánočních svátků je v mnohém u majoritní společnosti a u Romů podobné, nicméně dodnes přežívají některé tradice, které se dědí z rodičů na děti.

  • Průběžný monitoring situace romských uprchlíků z Ukrajiny

    5. 10. 2023 Od začátku uprchlické krize podpořila společnost Romodrom více než 3 200 uprchlíků z Ukrajiny s romskými kořeny. Přibližně 1 600 z nich bylo podpořeno opakovanou sociální službou, zbytek jednorázově. Jednalo se převážně o služby odborného sociálního poradenství – pobytový status, vyřízení všech nároků a povinností pro setrvání v ČR a návazná integrace, včetně nástupů dětí do škol nebo vyhledání zaměstnání a napojení na komunitu k využití běžných služeb a humanitární pomoci. V letních měsících proběhlo mapování napříč všemi kraji ČR s cílem získat přehled o jejich pohybu, pobytu a základních potřebách. Z dat získaných od státních organů, územních samospráv, veřejných institucí, neziskových organizací, ubytovacích zařízení a poboček organizace Romodrom bylo zjištěno, že: (dočtete se v celém článku)